top of page

Przychodnia Chirurgii Naczyniowej
Żylaki i niewydolność żylna
Żylaki kończyn dolnych to choroba wywołana niewydolnością zastawek żylnych, powoduje to zaburzenie przepływu krwi i jej cofanie się. Utrzymujący się zastój krwi wywołuje obrzęki nóg, uczucie ciężkości, nocne skurcze łydek i wiele innych dolegliwości. Przy braku odpowiedniego leczenia jest to choroba postępująca, która w stanach zaawansowanych może powodować nawrotowe zapalenia żył i infekcje skórne (tzw. róża), powstawanie trudno gojących się ran na nogach czy zakrzepice w obrębie żył głębokich z niebezpieczeństwem zatorów płucnych.

Mechanizm powstawania żylaków
Zachowawcze metody leczenia
Pierwszym krokiem leczenia żylaków jest noszenie specjalnych pończoch uciskowych. Prowadzi to do zmniejszenia dolegliwości, hamuje postępowanie choroby i zmniejsza ryzyko powstania zakrzepicy. Z reguły wystarczą pończochy krótkie (tzw. podkolanówki) o małym stopniu ucisku.
Gdy mamy do czynienia z bardzo silnymi obrzękami, wskazane jest wstępne leczenie metodą bandażowania kompresyjnego.
U osób z objawami obrzęku limfatycznego konieczne jest noszenie pończoch płaskodzianych i regularne stosowanie manualnego masażu limfatycznego.

Operacyjne metody leczenia
Na podstawie wieloletniego doświadczenia jestem zwolennikiem oszczędnej metody CHIVA, która jest bardzo popularna w Europie Zachodniej.
Jest to prosty zabieg operacyjny wykonywany w znieczuleniu miejscowym polegający na podwiązaniu chorej żyły w miejscu jej ujścia do żyły głębokiej, najczęściej w pachwinie albo w dole kolanowym. Ten ambulatoryjny zabieg trwa 20-30 minut, po godzinie można iść do domu.
Wyniki tej metody są bardzo dobre: żyła operowana w ten sposób może znowu normalnie funkcjonować, z reguły dotychczasowe dolegliwości szybko ustępują, są korzystne efekty kosmetyczne.
Metoda ta jest bardzo oszczędna i małoinwazyjna, dlatego można ją stosować bez większego ryzyka u osób w podeszłym wieku.
Operacje te przeprowadzam w Przychodni w Szpitalu w Guben (patrz zakładka: Kontakty - Przychodnia w Guben)
Istnieje jeszcze wiele innych sposobów operacyjnego leczenia żylaków. Większość z nich, np. metody laserowe, obliteracji termicznej czy tzw. strippingu (czyli wyciąganie dużych żył) prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia żyły, która mogłaby być przydatna np. do wykonania bypassów (pomostów) sercowych.
W rzadkich sytuacjach główna żyła jest do tego stopnia zmieniona chorobowo, że wskazane jest jednak jej całkowite usunięcie. Wykonuję wówczas zabieg strippingu w znieczuleniu ogólnym lub rdzeniowym. W tym celu konieczny jest jednodniowy pobyt na Oddziale Chirurgii w Szpitalu Wilke-Stift Guben (Niemcy).
Wszystkie zabiegi przeprowadzam osobiście.
Operacje ambulatoryjne, które wykonuję w szpitalu w Guben mogą być refundowane przez NFZ w ramach leczenia transgranicznego obywateli Unii Europejskiej w wysokości 60% - 100% poniesionych kosztów (w zależności od rodzaju zabiegu).
Po zakończeniu leczenia pacjenci otrzymują komplet dokumentów w języku polskim, które przesyła się do NFZ-tu.


bottom of page